Noc s netopiermi v Rajci

Koncom júla tohto roka sa niektorí členovia OZ Tilia podieľali na realizácii programu denného letného tábora združenia Biomasa. Na tábore sa zúčastnili aj študenti zo školy v Levoči. Keďže nocovali v Rajci blízko kostola, čakal ich aj nočný program. Spolu s Jankom Veselým sa za súmraku vybrali ku kostolu, v ktorm sídli kolónia netopiera veľkého (Myotis myotis).

Netopiere sa počas dňa zdržujú v podkroví kostola, a pred zotmením/v noci vyletujú von za potravou, napiť sa a pod. Vyletujú cez viacero otvorov, preto sa mládež podelila do skupiniek, a každý počítal "tie svoje". Počítať netopiere pri vyletovaní z kostola je dobrý spôsob, ako odhadnúť ich počet v kolónii. V čase, keď sme netopiere počítali, už vyletovali nielen samičky, ale aj ich odrastené mláďatá. Mláďatá sa rodia v júni, ale už o pár týždňov dokážu absolvovať so sa mičkami nočné "výlety". 

Pred narodením mláďat sme počet samičiek v kolónii v Rajci odhadli na 600 jedincov. Snáď sa bude kolónia v ďalších rokoch úspešne rozrastať.