Ekovýchova v Tilii v roku 2009

V roku 2009 členovia OZ Tilia zabezpečovali niekoľko ekovýchovných aktivít pre deti z Rajca (ZCŠ), Kysuckého Nového Mesta (Špeciálna základná škola), Nesluše (CVČ) a iných miest. Pozrite si, čo o akciách napísali ich účastníci a organizátori.

Apríl 2009

Slnkom zaliata aprílová sobota (25. 4.) vylákala 50-člennú skupinu neslušských detí s rodičmi preskúmať históriu a prírodné krásy Strečna a okolia. Romantická zrúcanina nového hradu Strečno všetkých zaujala najmä svojou expozíciou historických nálezov z územia hradu a jeho okolia, ale i nádherným výhľadom na okolité pohoria a striebristý meander rieky Váh, ktorý sa nekompromisne zahryzáva do pohoria Malej Fatry a rozdeľuje ho na Krivánsku a Lúčanskú časť. A keďže počasie bolo priam ideálne na potulky po prírode, pár odvážlivcov z našej skupiny sa rozhodlo pokoriť aj Starý hrad Strečno a dozvedieť sa množstvo zaujímavosti z jeho bohatej histórie. Pre tých menej odvážnych sme pripravili množstvo environmentálnych hier a súťaží.  (Eva Ondrová, OZ Tilia)

 

Máj 2009

V rámci brannej prípravy žiakov ZCŠ v Rajci bol realizovaný blok prednášok na tému ochrany prírody, kde deťom Roald Tretiník a Erika Kružliaková prezradili, prečo je dôležité chrániť a neznečisťovať našu prírodu. 

Množstvo rozžiarených detských očí, zatajený dych, cvakanie fotoaparátov, spokojné úsmevy rodičov, či zvedavé otázky všetkých prítomných. Tak môžem charakterizovať návštevu Rehabilitačnej stanice v Zázrivej, ktorú absolvovali deti s rodičmi z CVČ v Nesluši. Úprimne povedané, náš sprievodca po stanici -Metod Macek, mal čo robiť, aby odpovedal na všetky zvedavé otázky detí a ich rodičov. A na čo sa pýtali: no predsa na všetko, čo súvisí s dravými vtákmi. A keďže informácií nie je nikdy dosť, tak sme sa po návšteve stanice vybrali poznávať aj okolie Zázrivej. Na náučnom chodníku sme sa pri krásnych výhľadoch na panorámu Malej Fatry a pri otáčaní slaninky nad ohniskom dozvedeli veľa vecí o Národnom parku Malá Fatra, ale aj o živočíchoch, ktoré tu našli svoj domov. Škoda len, že prichádzajúci večer nás z tohto krásneho kraja prinútil ísť späť domov.  (Eva Ondrová, OZ Tilia)

 

Jún 2009

Spolu so Špeciálnou ZŠ v Kysuckom Novom Meste sme navštívili rehabilitačnú stanicu v Zázrivej, kde sa deti dozvedeli množstvo zaujímavostí o dravých vtákoch, ich živote ale aj zraneniach, ktoré im či už úmyselne alebo neúmyselne spôsobuje človek. Keďže počasie bolo priam ideálne na turistiku, skupina detí sa spolu s našim Roaldom vydala po stopách ukrytého pokladu Juraja Jánošíka. Za žblnkotu horského potoka si prešli trasu z Bieleho potoka cez Dolné Diery až do Štefanovej, kde spokojné a unavené deti už čakal autobus. 
V sobotu 14.6.2008 o 7:00 sme sa celá posádka detí aj dospelých vydali z Nesluše do Štefanovej v Malej Fatre, kde sme začínali i končili náš výlet. Naša sprievodkyňa Evka z občianskeho združenia TILIA, nás hneď na začiatku oboznámila s Národným parkom Malá Fatra a základnými pravidlami, ako sa treba na tomto území správať. Náš turistický chodník so žltou značkou nás viedol cez lúky, lesy a skalnaté útesy, kde sme mali možnosť obdivovať vodopády a nádhernú prírodu. Cestou nám sprievodkyňa na určených stanovištiach porozprávala rôzne zaujímavosti zo sveta rastlín a zvierat žijúcich na území Národného parku. Deti mali možnosť aktívne sa zapájať do prednášky svojimi otázkami a vedomosťami. Zahanbiť sa nenechali ani naši najmladší účastníci. Po návrate do Štefanovej sme pre deti pripravili tvorivé aktivity a kvíz z toho, čo sa na výlete dozvedeli. Našu cestu sme zakončili spoločnou fotografiou pod Rozsutcom a vyrazili späť do Nesluše. (ThLic. Mgr. Martina Cvachová, CVČ Nesluša)

 

Október 2009

Naše putovanie s neslušským centrom voľného času po končiaroch Malej Fatry (4. 10. 2009) sme začali v Tiesňavách, prešli sme Zbojníckym chodníkom na Malé Nocľahy, cez Obšívanku do Terchovej, ktorá bola konečným cieľom nášho turistického chodníka. Cestou sme okrem nádherných výhľadov videli aj zaujímavé skalné útvary - Mních, Ťava a pod. (ThLic. Mgr. Martina Cvachová, CVČ Nesluša)